top of page
Zdjęcie autoraJakub Skuba

Jozani Forest - Zanzibar

Zaktualizowano: 23 lis 2023

Czy warto wybrać się do Jozani Forest ? Przecież Zanzibar zapewnia wiele innych atrakcji. Czy samo spotkanie z endemicznym gatunkiem małp jest dla Was wystarczającą zachętą ? a może tylko stratą czasu ?


Karibu Zanzibar czyli witamy na Zanzibarze, dziś zabieramy Was do Jozani Forest czyli na spotkanie z endemicznym gatunkiem małp Red Colobus potocznie zwanymi Rudymi Gerezami. Park Narodowy Chwaka Bay którego częścią jest Jozani Forest został utworzony w 2004 roku i jest jedynym parkiem Narodowym na terenie Zanzibaru. Zajmuje około 50 kilometrów kwadratowych i zlokalizowany jest na nisko położonym terenie zatoki Chwaka, przez co narażony jest na częste podtopienia i zalania. Dzięki temu zapewnia idealne warunki do rozwoju unikalnych gatunków zwierząt lubiących wilgoć oraz bagienne środowisko.



Bilety, parking i przewodnik


Przybywając do Parku trafiamy na parking przy którym znajdują się recepcja gdzie kupujemy bilety oraz przydzielany jest nam przewodnik, na miejscu znajduje się także niewielkie muzeum oraz darmowe toalety.

Większość Parku zlokalizowana jest po drugiej stronie głównej drogi którą przecinają przewieszone liny i drabinki, po których przemieszczają się całe rodziny małp.


Wstęp do Jozani Forest kosztuje 10 USD.

Szukasz ubezpieczenia podróżnego skorzystaj z rankomat.pl znajdziesz tam porównanie najtańszego ubezpieczenia dla Ciebie, a jeśli skorzystasz z linku w opisie do filmu, to już za samą wycenę, ubezpieczenia my otrzymamy 5 zeta na utrzymanie naszego kanału i strony internetowej. Z góry dzięki!

Las można odwiedzać w godzinach od 7:30 do 17:00.


Gdzie dokładnie leży Jozani Forest i jak do niego trafić ?


Jozani Forest znajduje się około 40 kilometrów od stolicy wyspy Stone Town i niecałe 20 kilometrów od rajskich plaż wschodniego wybrzeża - Paje i Jambiani.

Jeśli podróżujecie do południowych plaż Zanzibaru to przystanek w Jozani Forest będzie strzałem w dziesiątkę.



Jozani Forest stanowi część Parku Narodowego Chwaka Bay i jest naturalnym lasem deszczowym, podobno jednym z ostatnich pozostałych w Afryce Wschodniej. Oprócz czerwonych colobosów żyją tutaj także małpy błękitne (Blue Monkeyes), które czasami pokazują się w koronach drzew. Poza tym żyją tu również koczkodany siwe, małpiatki galago, dujkery, aktywne nocą góralki, jaszczurki, ponad 50 gatunków motyli, 40 gatunków ptaków oraz zagrożona wyginięciem maleńka, 1,5 centymetrowa żaba kałużowa Phrynobatrachus ungujae.


👇👇👇👇👇 Szukasz więcej praktycznych informacji o Zanzibarze ??? 👇👇👇👇👇


Rude Gerezy


Największą atrakcją parku i zarazem jego wizytówką są gerezy rude, małpy z rodziny koczkodanowatych, które są gatunkiem endemicznym tzn. że możemy je spotkać jedynie na Zanzibarze. Zamieszkują one Zanzibar od tysiąca pięciuset lat. Żyją w grupach około 40 osobników z czego tylko maksymalnie 4 z nich to samce.



Miejscowa ludność długo żyła w przekowaniu, że małpy przenoszą choroby, dlatego były odstraszane.

Małpki są ciekawskie i przyjacielsko nastawione, lubią sprawiać figle. Więc pomimo faktu, że jako nieliczne z gatunku małp nie posiadają kciuków to podobno często paradują w parku z telefonami turystów, więc lepiej je trzymać przy sobie.

Małpy lubią zabawę i figle z łatwością skracają dystans i wchodzą w relacje z podróżnikami. Pomimo przyzwolenia strażników kontakt z małpami powinien być ograniczony do minimum ponieważ istnieje niebezpieczeństwo zarażenia się przez nie chorobami które mogły by być niebezpieczne dla tej niewielkiej populacji zagrożonego gatunku.



Z tego też powodu zakazane pod groźbą kary jest dokarmianie małp oraz wszelkich innych zwierząt żyjących w parku.

Małpki łatwo się przyzwyczajają i zamiast poszukiwać pożywienia w własnym zakresie, zachodzą do pobliskich wiosek przeszukując śmietniki w poszukiwaniu pożywienia.


Zasada ta działa w obie strony, dlatego też eksplorując park warto zadbać również o swoje bezpieczeństwo i skorzystać z repelentu chroniącego przed zamieszkującymi wilgotny tropikalny las insektami i owadami, szczególnie zaś komarami.



Dlaczego małpy z gatunku Red Colobus wybrały właśnie to miejsce do zasiedlenia ?


To pytanie nurtuje wielu naukowców i obecnie pozostaje bez odpowiedzi. Wielokrotnie próbowano przesiedlać ten gatunek do afryki kontynentalnej czy na Madagaskar i za każdym razem próby kończyły się fiaskiem. Pożywienie które znajdowały na miejscu nigdy im nie odpowiadało.

Biorąc pod uwagę odległość afryki kontynentalnej od Zanzibaru nie powinno to powodować olbrzymiej zmiany klimatu, a jednak dla gatunku Red Colubus konkretna lokalizacja ma olbrzymie znaczenie. Na wyspie w zatoce Chwaka uformował się jedyny w swoim rodzaju ekosystem czego efektem jest występowanie właśnie tu idealnych warunków dla życia endemicznych gatunków które obecnie przez nadmierną ekspansję gospodarczą Zanzibaru należą do zagrożonych.




Czym żywią się tutejsze małpy ?


Małpy żywią się liśćmi figowców, niedojrzałymi owocami, kokosami i owocami mango. W ich organizmach znajduje się bakteria która pomaga w trawieniu niedojrzałych owoców, małpy nie są przystosowane do trawienia węglowodanów dlatego nie powinno się ich dokarmiać.

Aby przeżyć, musiały się one przystosować do nowych warunków. Nauczyły się poruszać zgodnie z zasadami ruchu drogowego, leczyć bóle brzucha za pomocą węgla drzewnego, pokonywać strach przed człowiekiem i zwierzętami hodowlanymi.


Las namorzynowy


Ostatnim choć nie mniej ważnym elementem parku jest las namorzynowy. Do którego docieramy pieszo w 10 min lub autem w 3 min. W zależności od poziomu wody zastaniemy odkryte korzenie i błoto lub wysoką wodę sięgającą, aż do podłogi nowo wybudowanej kładki.



W 2021 roku do użytku oddano nową około 600 metrową kładkę, po której bezpiecznie można się poruszać zarówno przy wysokiej jak i przy niskiej fali. Krajobraz przypomina trochę podmokłe bagno które jest domem do licznych rodzin krabów. Na miejscu rosną 3 rodzaje namorzynów: czarny, biały i czerwony. Najłatwiej rozpoznać odmianę czerwoną, ponieważ ma najwyższy i najbardziej rozbudowany system korzeniowy.


Ile czasu zajmuje zwiedzanie parku ?


Jeśli nie jesteś botanikiem lub dociekliwym podróżnikiem to 2 godziny powinny być wystarczające.





 

Zapraszam Cię na mój kanał na YT znajdziesz tam sporo ciekawych filmów pogrupowanych w playlisty np. z Bali, Malediwów, Grecji, Zanzibaru, Meksyku, Kostaryki, Majorki, Minorki, Sardynii czy Omanu i wielu innych ciekawych miejsc.


Zaglądnij na nasz patronite lub postawić nam kawkę ☕️, będziemy wdzięczni za każde wsparcie, które przeznaczymy na utrzymanie kanału YouTube oraz bloga.


👇👇👇👇👇👇👇👇👇

👆👆👆👆👆👆👆👆👆


Jeśli szukasz auta to link do wyszukiwarki znajdziesz również w opisie, a jeśli szukasz ubezpieczenia przed podróżą w opisie znajdziesz link do wyszukiwarki Rankomat -jużsamo wyszukiwanie oferty to 5 zł wsparcia czyli pół obiadku w podróży:-)



Created by Wypad z kraju do raju

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page