Dowiedz się, które ubezpieczenie jest najlepsze dla Twoich potrzeb podróżniczych - EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne.
Przeczytaj teraz!
Dziś porównamy zakres ubezpieczenia karty EKUZ vs ubezpieczenia turystycznego. Czy EKUZ jest wystarczająco zabezpieczy nas w trakcie podróży po krajach Unii Europejskiej oraz krajów z grupy EFTA ? Wiele osób zna i korzysta z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), ale czy to wystarczy? Czy powinniśmy rozważyć dodatkowe ubezpieczenie podróżne?
W tym wpisie w 10 punktach porównam EKUZ z typowymi ubezpieczeniami podróżnymi i podsumuję różnice między nimi!!!
1. Zakres terytorialny
EKUZ jest ważny tylko w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA. Jeżeli na przykład postanowisz udać się na wakacje do Tajlandii czy Stanów Zjednoczonych, nie będziesz chroniony kartą EKUZ. Z drugiej strony, ubezpieczenie turystyczne można dostosować do dowolnej trasy podróży na świecie.
2. Rodzaj ochrony
EKUZ uprawnia do opieki medycznej na takich samych zasadach jak obywatel danego kraju. To oznacza, że jeżeli obywatel danego kraju musi za coś zapłacić, musisz również zapłacić, niezależnie od tego, czy masz EKUZ. Na przykład, jeżeli w Niemczech jest opłata za wizytę u lekarza, musisz zapłacić tę opłatę mimo posiadania EKUZ. We Francji: Pacjenci płacą bezpośrednio za wizyty u lekarza, ale większość kosztów jest później zwracana przez system opieki zdrowotnej. Jeśli masz EKUZ, musisz zapłacić z góry, a potem ubiegać się o zwrot kosztów. Z drugiej strony, polisa turystyczna pokrywa te koszty od razu.
W Hiszpanii: EKUZ pokryje wszystkie koszty pilnej opieki zdrowotnej na miejscu. Jednak jakiekolwiek dodatkowe procedury lub leczenie specjalistyczne może nie być w pełni pokryte. Ubezpieczenie turystyczne zapewniłoby dodatkową ochronę w takim przypadku.We Włoszech: EKUZ pokryje koszty pilnej opieki zdrowotnej, ale nie pokrywa usług takich jak prywatne wizyty u lekarza. Polisa turystyczna zwykle zapewnia pokrycie takich usług.W Szwecji: Pacjenci płacą małą opłatę za wizyty u lekarza i usługi szpitalne. Jeśli masz EKUZ, będziesz musiał zapłacić tę opłatę. Z drugiej strony, ubezpieczenie podróżne zapewnia pokrycie tych opłat i zapewnia ochronę zgodnie z warunkami umowy, które obejmują określone usługi medyczne.
3. Pokrycie kosztów
EKUZ pokrywa podstawowe i niezbędne świadczenia medyczne. Na przykład, jeżeli złamiesz nogę w Hiszpanii, EKUZ pokryje koszty leczenia w szpitalu. Ale jeżeli potrzebujesz transportu medycznego do Polski, EKUZ nie pokryje tych kosztów. W tym przypadku ubezpieczenie turystyczne mogłoby pokryć te dodatkowe koszty. Wyobraź sobie sytuację, w której na wakacjach budzisz się rano z wysoką gorączką, wymagającą natychmiastowej opieki medycznej.
Nie jest to czas na szukanie lokalnej kliniki, która może Cię przyjąć, ani na kontaktowanie się z NFZ w celu uzyskania informacji o najbliższym specjaliście w miejscu takim jak Majorka. W takiej sytuacji, ubezpieczenie podróżne z assistance stanowi wybór, który zapewnia natychmiastową pomoc medyczną za granicą. Jedynym wymaganym krokiem jest wykonanie telefonu, dzięki któremu natychmiastowo uzyskasz wszystkie potrzebne informacje.
4. Ryzyka
Ubezpieczenie podróżne często obejmuje dodatkowe ryzyka, które nie są związane bezpośrednio z opieką zdrowotną. Ubezpieczenie podróżne zwykle obejmuje dodatkowe ryzyka, które mogą nie być pokryte przez EKUZ. Oto kilka z nich:
utrata lub uszkodzenie bagażu: Jeżeli Twój bagaż zostanie zgubiony, uszkodzony lub skradziony podczas podróży, ubezpieczenie turystyczne może pokryć koszty związane z jego zastąpieniem. Na przykład, jeżeli zgubisz swój aparat fotograficzny podczas podróży, ubezpieczenie turystyczne może pokryć koszty jego zastąpienia.
Odpowiedzialność cywilna: Jeżeli spowodujesz szkodę na mieniu innych osób lub skaleczysz kogoś podczas podróży, ubezpieczenie turystyczne może pokryć koszty związane z tymi szkodami. Na przykład, jeśli wynajmujesz samochód podczas swojej podróży i uderzysz nim w inny pojazd, ubezpieczenie turystyczne może pokryć koszty naprawy.
Anulowanie podróży: jeżeli musisz anulować swoją podróż z powodu choroby, śmierci w rodzinie lub innych nieprzewidzianych okoliczności, ubezpieczenie turystyczne może pokryć koszty związane z anulowaniem rezerwacji hotelu, biletów lotniczych itp.
Ewakuacja medyczna: Jeżeli podczas podróży dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz natychmiastowej opieki medycznej i musisz być przetransportowany do najbliższego szpitala lub nawet do kraju, ubezpieczenie turystyczne pokryje te koszty.
Asysta prawna: W przypadku kłopotów prawnych za granicą, niektóre polisy podróżne oferują wsparcie prawne, pomagając pokryć koszty związane z usługami prawnymi. Pamiętaj, że zakres ochrony oferowanej przez ubezpieczenie podróżne zależy od konkretnego planu, więc zawsze warto dokładnie przeczytać warunki umowy, aby wiedzieć, co jest pokryte i co nie.
Szukasz ubezpieczenia podróżnego skorzystaj z rankomat.pl znajdziesz tam porównanie najtańszego ubezpieczenia dla Ciebie, a jeśli skorzystasz z linku w opisie do filmu, to już za samą wycenę, ubezpieczenia my otrzymamy 5 zeta na utrzymanie naszego kanału i strony internetowej. Z góry dzięki !
5. Dostępność
Zdecydowanie, dostępność jest kluczowym elementem, który różni EKUZ od ubezpieczenia turystycznego. Pozwól, że to rozwinę: EKUZ:
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dostępna tylko dla osób, które są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) w Polsce. Dlatego obcokrajowcy mieszkający w Polsce, którzy nie są ubezpieczeni w NFZ, nie są uprawnieni do otrzymania EKUZ. Na przykład, jeśli jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych pracującym w Polsce na kontrakcie, który nie obejmuje ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ, nie będziesz mógł skorzystać z EKUZ podczas podróży po Europie.
Ubezpieczenie podróżne: Ubezpieczenie turystyczne jest dostępne dla każdej osoby, która jest w stanie je wykupić, niezależnie od jej statusu ubezpieczenia zdrowotnego. Można je kupić przed podróżą, a niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują nawet możliwość zakupu ubezpieczenia podróżnego, gdy jesteś już za granicą. Na przykład, jeżeli jesteś studentem z Australii studiującym w Polsce i planujesz wycieczkę po Europie, możesz zakupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje potencjalne koszty medyczne, które mogą wyniknąć w czasie Twojej podróży. Jeśli planujesz wyjazd i zwiedzanie na własną rękę to kliknij link w prawym górnym rogu ekranu lub w opisie do tego film. Znajdziesz w nim 10 trików które sprawią, że Twoja podróż będzie idealna od A do Z.
6. Sposób zwrotu kosztów
EKUZ: Jeżeli korzystasz z EKUZ, to zwrot kosztów leczenia odbywa się zgodnie z zasadami systemu zdrowotnego danego kraju, w którym jesteś leczony. W niektórych krajach, nawet posiadając EKUZ, może się zdarzyć, że musisz zapłacić za leczenie z własnej kieszeni, a następnie starać się o zwrot kosztów. Przykładowo, jeśli jesteś na wakacjach we Francji i musisz skorzystać z opieki medycznej, lekarz może wymagać od Ciebie bezpośredniej zapłaty. Następnie musisz zachować wszystkie dokumenty i rachunki, a po powrocie do kraju złożyć wniosek o zwrot kosztów w Narodowym Funduszu Zdrowia. Ubezpieczenie turystyczne działa nieco inaczej.
👇 Wersja wideo poniżej 👇
W przypadku niektórych polis, możesz nie musieć nic płacić z własnej kieszeni. Kiedy potrzebujesz opieki medycznej, kontaktujesz się z ubezpieczycielem lub jego partnerem assistance, który organizuje dla Ciebie potrzebną pomoc i pokrywa koszty. Na przykład, jeśli doznasz kontuzji podczas narciarstwa w Austrii, twoje ubezpieczenie turystyczne może pokryć koszt transportu do najbliższego szpitala, a także koszty leczenia. Podsumowując, sposób zwrotu kosztów zależy od rodzaju ubezpieczenia.
Przy korzystaniu z EKUZ może wymagać od Ciebie bezpośredniej zapłaty i późniejszej procedury zwrotu kosztów, podczas gdy ubezpieczenie turystyczne może pokryć koszty na bieżąco.
7. Czas trwania ochrony
Zgadza się, czas trwania ochrony różni się w zależności od tego, czy korzystasz z EKUZ czy ubezpieczenia turystycznego. Oto bardziej szczegółowy opis tych różnic:
EKUZ: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest ważna przez okres, na jaki jesteś ubezpieczony w NFZ, zazwyczaj do dwóch lat od daty wydania. Wyobraź sobie sytuację, w której zdecydowałeś się na roczne studia za granicą. Jeżeli Twoja karta EKUZ wygasa za 6 miesięcy, będziesz musiał złożyć wniosek o jej przedłużenie, aby utrzymać ochronę na cały okres studiów. Pamiętaj, że przedłużenie EKUZ wiąże się z koniecznością udokumentowania swojego ubezpieczenia w NFZ.
Ubezpieczenie podróżne: Ubezpieczenie turystyczne jest zazwyczaj wykupowane na określony okres, zwykle zgodny z planowanym czasem trwania podróży. Jeżeli planujesz półroczną podróż dookoła świata, możesz wykupić ubezpieczenie turystyczne na ten konkretny okres. W ten sposób jesteś chroniony przez cały czas podróży, bez konieczności martwienia się o konieczność przedłużenia polisy. Może się jednak zdarzyć, że będziesz musiał przedłużyć ubezpieczenie, jeśli z jakiegoś powodu Twoja podróż potrwa dłużej niż planowałeś.
Podsumowując, czas trwania ochrony różni się w zależności od rodzaju ubezpieczenia. EKUZ jest zazwyczaj ważny przez okres do dwóch lat, ale czas ten może być krótszy, jeżeli Twój okres ubezpieczenia w NFZ jest krótszy. Ubezpieczenie podróżne jest natomiast wykupowane na określony czas, który zwykle jest zgodny z planowanym czasem trwania podróży.
Jeśli planujesz latanie dronem na wakacjach to kliknij link znajdziesz w nim info z podsumowaniem przepisów lotów dronami po całym świecie.
8. Sposób uzyskania
Aby uzyskać EKUZ, musisz złożyć wniosek w jednym z oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Procedura ta może potrwać kilka tygodni, zanim otrzymasz fizyczną kartę. Warto zauważyć, że złożenie wniosku wymaga od Ciebie zgromadzenia pewnej ilości dokumentów, takich jak dowód ubezpieczenia w NFZ. Załóżmy, że mieszkasz w Poznaniu i planujesz wakacje we Francji za dwa miesiące. Musisz najpierw złożyć wniosek o EKUZ w lokalnym oddziale NFZ, a po jego rozpatrzeniu i zatwierdzeniu, poczekać na przesłanie karty.Ubezpieczenie podróżne: Proces zakupu ubezpieczenia podróżnego jest znacznie szybszy i wygodniejszy.
Większość firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość zakupu ubezpieczenia podróżnego online. Wyobraź sobie, że niespodziewanie dowiadujesz się, że za tydzień lecisz na konferencję do Berlina. Możesz szybko i łatwo wykupić ubezpieczenie podróżne online, co pozwoli Ci skupić się na przygotowaniach do podróży, zamiast na gromadzeniu dokumentów i czekaniu na przetworzenie wniosku.
Podsumowując, uzyskanie EKUZ wymaga więcej czasu i formalności niż zakup ubezpieczenia podróżnego. Może to stanowić istotną różnicę, szczególnie jeśli potrzebujesz szybkiego rozwiązania lub planujesz podróż w ostatniej chwili.
9. Wymóg posiadania
Rzeczywiście, wymóg posiadania odpowiedniego ubezpieczenia jest istotnym aspektem podróżowania, szczególnie poza Unię Europejską. Każde państwo ma swoje unikalne przepisy dotyczące ubezpieczeń dla podróżnych, a niewłaściwe zrozumienie tych zasad może prowadzić do komplikacji, takich jak odmowa wjazdu.
EKUZ: EKUZ jest dokumentem, który potwierdza, że jesteś ubezpieczony w systemie zdrowia NFZ i daje Ci prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej, EFTA i niektórych innych krajach na zasadach obowiązujących w danym kraju. Przykładowo, jeżeli planujesz podróż do Włoch, EKUZ umożliwi Ci skorzystanie z potrzebnej opieki medycznej na tych samych zasadach, co obywatele Włoch. Jednak, jeżeli planujesz podróż do kraju, który nie uznaje EKUZ, na przykład wybierasz się do Malagi, ale spontanicznie postanawiacie wyskoczyć do Maroka, EKUZ nie będzie ważny i nie spełni wymogów wjazdowych.
Ubezpieczenie podróżne: Ubezpieczenie podróżne jest bardziej uniwersalne i jest akceptowane przez większość krajów na świecie. Jeżeli na przykład planujesz podróż do Maroka, będą Ci potrzebne określone dokumenty ubezpieczeniowe, aby otrzymać wizę. Ubezpieczenie podróżne, które zawiera pokrycie kosztów medycznych, spełni te wymagania i umożliwi Ci wjazd do kraju. Ponadto, niektóre ubezpieczenia podróżne oferują dodatkowe zabezpieczenie, takie jak pokrycie kosztów ewentualnej repatriacji medycznej, co jest szczególnie przydatne podczas podróży do odległych miejsc.
Podsumowując, EKUZ jest dokumentem, który może nie spełniać wymogów wjazdowych niektórych krajów. Ubezpieczenie podróżne jest zwykle bardziej uniwersalne i jest akceptowane przez większość krajów na świecie. Przy planowaniu podróży ważne jest sprawdzenie, jakie dokumenty ubezpieczeniowe są wymagane dla danego kraju.
10. Pokrycie kosztów transportu medycznego:
EKUZ: Choć EKUZ zapewnia dostęp do opieki zdrowotnej w krajach UE/EFTA na takich samych zasadach jak obywatele tych krajów, nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju pochodzenia. Przykładowo, jeżeli jesteś na wakacjach na Maderze i ulegniesz poważnemu wypadkowi wymagającemu specjalistycznej opieki medycznej, którą można zapewnić jedynie w Polsce, EKUZ nie pokryje kosztów transportu sanitarnego z Madery do Polski. To oznacza, że będziesz musiał pokryć te koszty samodzielnie, co może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Ubezpieczenie podróżne: W przeciwnym razie, ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj oferuje pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju. Zgodnie z warunkami większości polis ubezpieczeniowych, jeśli ulegniesz poważnemu wypadkowi lub zachorujesz na ciężką chorobę podczas pobytu za granicą, ubezpieczyciel pokryje koszty transportu sanitarnego do Polski. Ważne jest jednak, aby dokładnie sprawdzić warunki umowy ubezpieczeniowej, ponieważ zakres pokrycia może się różnić w zależności od wybranej polisy. Podsumowując, choć EKUZ może zapewnić dostęp do opieki zdrowotnej za granicą, nie pokrywa kosztów ewentualnego transportu medycznego do kraju. W przypadku ubezpieczenia podróżnego, te koszty są zazwyczaj pokrywane, ale szczegółowy zakres ochrony zależy od warunków konkretnego ubezpieczenia.
Ciekawostki o EKUZ
Czy wiesz, że EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia, jeżeli celem Twojej podróży jest leczenie za granicą? Leczenie za granicą jest pokrywane tylko w bardzo wyjątkowych sytuacjach.
Czy wiedziałeś, że niektóre ubezpieczenia podróżne oferują dodatkowe pokrycie dla ekstremalnych sportów i innych aktywności o wysokim ryzyku, które często są wykluczone z typowych polis ubezpieczeniowych?
Czy wiesz, że niektóre ubezpieczenia podróżne oferują tzw. ubezpieczenie od niewykorzystania podróży, które pokrywa koszty, jeśli musisz niespodziewanie anulować swoją podróż?
Czy wiesz, że koszty ubezpieczenia podróżnego mogą zależeć od wieku ubezpieczonego? Młodsze osoby zazwyczaj płacą mniej za ubezpieczenie podróżne niż starsze osoby.
Bez względu na to, dokąd zmierzasz, zawsze warto zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie. Bezpieczna podróż to udana podróż!
Podsumowanie
To jest ta część przygotowań do podróży, która, choć niekoniecznie ekscytująca, jest absolutnie kluczowa, aby Twoja przygoda była w pełni bezpieczna i spokojna. I tu pojawia się pytanie - co wybrać, kartę EKUZ czy ubezpieczenie podróżne? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), to fantastyczne rozwiązanie dla podróżujących po Europie. Dzięki niej otrzymasz dostęp do niezbędnej opieki zdrowotnej w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia kraju, który odwiedzasz, co w niektórych przypadkach może zapewnić Ci bezpłatne leczenie. Brzmi świetnie, prawda? Ale co, jeśli zdarzy się coś niespodziewanego, co nie jest pokryte przez EKUZ? Co, jeśli będziesz potrzebować specjalistycznej opieki, ewakuacji medycznej, albo będziesz musiał nagle anulować swoją podróż? Tutaj na ratunek przychodzi ubezpieczenie podróżne. Chociaż jest płatne, ubezpieczenie podróżne daje Ci pełne zabezpieczenie, niezależnie od tego, co Cię spotka. Daje Ci spokój ducha, pozwalając cieszyć się podróżą bez zmartwień.
Więc co wybrać? Odpowiedź jest prosta - oba!
Wyrobienie EKUZ to zawsze dobry pomysł, ale jeśli chcesz być naprawdę zabezpieczony, warto też rozważyć dodatkowe ubezpieczenie podróżne. Więc pakuj walizki, planuj swoją następną przygodę i nie zapomnij o ubezpieczeniu! A jeśli szukasz najlepszych ofert ubezpieczeń podróżnych, sprawdź na cuk.pl. Znajdziesz tam również informacje o dodatkowych produktach, takich jak ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. To pozwoli Ci cieszyć się swoją podróżą, nie martwiąc się o ewentualne wydatki związane z wyrządzeniem szkody osobie trzeciej. Wesołej podróży!
Zapraszam Cię na mój kanał na YT znajdziesz tam sporo ciekawych filmów pogrupowanych w playlisty np z Grecji, Zanzibaru, Meksyku, Kostaryki, Majorki, Minorki, Sardynii czy Omanu i wielu innych ciekawych miejsc.
Zaglądnij na nasz patronite lub postawić nam kawkę ☕️, będziemy wdzięczni za każdewsparcie, które przeznaczymy na utrzymanie kanału YouTube oraz bloga.
👇👇👇👇👇👇👇👇👇
👆👆👆👆👆👆👆👆👆
Jeśli szukasz auta to link do wyszukiwarki znajdziesz również w opisie, a jeśli szukaszubezpieczenia przed podróżą w opisie znajdziesz link do wyszukiwarki Rankomat - jużsamo wyszukiwanie oferty to 5 zł wsparcia czyli pół obiadku w podróży:-)
Facebook https://www.facebook.com/Wypaddoraju
Instagram https://www.instagram.com/wypaddoraj
Created by Wypad z kraju do raju
Comments